Ještě by se světlo dalo i přeceňovat. Převážně mladá generace se chce se snaze tak trochu pochlubit svým vyšperkovaným plechovým miláčkem. Pořídí mu pak různé doplňky, které ale mají jeden háček a to že jim chybí homologace. Autíčko bude sice zářit pod doplňky, které by se u nás na trhu běžně nezakoupily, co je to ale platné, když nebudou schválené. Mnohdy se s touto módou můžeme setkat i u žárovek, které se dají objednat ze zahraničí za poměrně slušnou cenu. Jen to má velký háček, který spíš pocítí protijedoucí řidič a to že ho například mohou oslnit a to tak, že následkem může být i nepříjemná nehoda. Jedno je jasné, pokud k něčemu takovému dojde a policie objeví známky součástek, které nejsou podle předpisů, tučné pokutě nikdo neunikne.
Jak na výběr autožárovky?
- V manuálu k vozidlu nalezneme vždy všechno, co potřebujeme a to i typy a druhy žárovek.
- Vybereme se správnou paticí, mohou být šroubovací, kolíčkové nebo bajonetové.
- Světelný tok nám prozradí, jakou sílu světla nám vydá. Například osram cool blue intense h7
dokážou skvěle imitovat xenonová světla díky vysoké svítivosti a jasnému bílo namodralému světlu. Pak ale řidiči sotva něco unikne na vozovce i podél ní. - Příkon má svoji povolenou hodnotu na 55 W, ale existují i výjimky s vyšší hodnotou.
- Napětí si nikdy nesmíme zaměnit, kdy u osobního vozidla je 12 V a u nákladních automobilů pak 24 V.
- Barva světla je také velmi důležitá, bude charakterizovat spektrum bílého světla, které žárovka vydává. U nás je povolená jedině bílá barva a nádech modré. Na syté modré a jinak barevné raději zapomeneme, ty nejsou schválené pro běžný provoz.
- Homologace je prakticky atest, kdy bude autožárovka schválená pro provoz. Vždy je třeba vyhledat písmeno E. Za písmenem je číslice a ta nám určuje pouze zemi, odkud pochází. Ovšem to je přesně to, co potřebujeme a je to schválené pro provoz na našich silnicích.
Je lepší se spolehnout na kvalitu a žárovky pak zakoupit od předních výrobců, s tím chybu nikdy neuděláme.