Příčiny
Podle odborníků můžou za bolestivou menstruaci hormonální výkyvy. Především jde o zvýšenou hladinu prostaglandinů, které produkuje děloha. Pociťovat to můžeme jako křeče zasahující břicho, záda či vystřelující až do nohou.
Babské rady
Bolestivá menstruace trápí většinu žen. Léčba léky však většinou není nutná. Postačí jen úprava režimu a tlumení bolestí. Co už radily naše babičky?
Cvičení – během cvičení se vyplavují hormony, které tlumí bolest a zlepšují náladu. A to vy přesně potřebujete. Vyberete si kolo nebo běh? Nebo vyzkoušejte pomalá cvičení jako je jóga nebo pilates. Protáhnete si ztuhlé svaly a zároveň se příjemně zrelaxujete.
Teplo – zahřejte se. Lahev s teplou vodou položte na břicho a oblast beder. Uvolňujícího účinku dosáhnete i teplou koupelí či sprchou.
Masáž – bolest rozmasírujte. Buď zkuste sama jemné, krouživé pohyby nebo poproste partnera.
Zdravý jídelníček – dbejte na dostatek ovoce, zeleniny, luštěnin, ryb, libového masa, semen, ořechů a kysaných mléčných výrobků. Naopak omezte cukr, sůl, kofein a alkohol. Zcela vynechte cigarety. Je dokázáno, že kuřačky mívají silnější menstruační bolesti, než nekuřačky.
Přírodní medicína
Bylinky, které pomáhají na regulaci menstruace jsou: borůvky, ibišek, kontryhel, jasmín, lékořice, listy maliníku a kozlík lékařský. Z homeopatik můžete vyzkoušet Magnesia phosphorica 9 CH, Colocynthis 9 CH a Arnika montana 9 CH. Do aromalampy nakapejte vonný esenciální olej na menstruační bolesti nebo vyzkoušejte Bachovy esence – směs cyklus ženy.
Když nic z toho nepomáhá
Zkoušíte kde co, ale nic z toho nepomáhá. Bolest je nesnesitelná. Nejste schopná ani vyjít z domu. V tom případě nic neodkládejte a navštivte svého gynekologa. Ten na základě vyšetření doporučí léčbu. Nejčastěji předepíše hormonální antikoncepci nebo léky proti bolesti. V krajních případech za bolestmi může stát endometrióza nebo děložní myom.