Planina džbánů, jež se nachází v komunistickém Laosu, je jedním z nejzáhadnějších, ale zároveň i nejnebezpečnějším nalezištěm pro archeology z celého světa. V těchto místech se sice nachází unikátní archeologická lokalita, ale její prozkoumání je pro archeology velice riskantní, neboť se v této oblasti nacházejí nášlapné miny. V minulém století se zde v Laosu odehrávaly boje s Američany během vietnamské války. Američané na tuto oblast shazovali dvoumetrové bomby. Ty se v letu rozlomily a na zem z nich dopadlo čtyři sta malých bombiček. Mnoho z těchto bomb dopadlo i na toto záhadné místo, a je s podivem, že tyto megality válku vůbec přečkaly nezničeny.
Kamenné džbány
Tyto prehistorické nálezy se nacházejí i na mnoha dalších místech na severu Laosu, kterých je přibližně okolo sta. Tyto naleziště byly odhaleny ve třicátých letech minulého století. Nacházejí se zde tisíce megalitických kamenných nádob, které jsou po těchto nalezištích doslova roztroušené. Po celá staletí nepřestávají svou záhadností fascinovat vědce i archeology. Místo, které je známé pod názvem Planina džbánů, je podle vědců staré asi dva tisíce let. Není však známo, jaké je stáří těchto zvláštních kamenných nádob, protože na nich nebyly uchovány žádné organické zbytky. Kamenné džbány se často vyskytují pohromadě. Například na největším nalezišti Thong Hai Hin jich bylo objeveno dvě stě padesát kusů.
Ohromující velikost nádob
Jedna z největších záhad pro archeology je velikost nádob. Ty největší z nich jsou na výšku více jak tři metry, a na šířku mají něco přes metr. Váha nádob se pohybuje až okolo šesti tun. Mnoho z těchto ohromných a zajímavých nádob je vyrobených z pískovce anebo vápence. Některé z nich jsou však vyřezány i z mnohem tvrdší žuly. Pro archeology je tedy záhadou, jak s takovými těžkými objekty dokázali tehdy lidé ve své době manipulovat.