Postele jsou zatěžovány větší intenzitou dynamického namáhání, než cokoli jiného – skříně, stolky, police – to vše podléhá zátěži statické a často jen omezenou dobu. Vestavěné skříně a konferenční stolky mohou být klidně z dýhované dřevotřísky, ovšem postel, to je něco docela jiného.
Rozumně uvažující lidé si tento rozdíl uvědomují a co ušetří za skromnější nábytek, to investují do postele z masivu 90 x 200 cm. Záleží pak na tom, jaké dřevo zvolit.
Bukové dřevo
Velmi tvrdé a odolné dřevo, prověřené staletími a především mistrovskou truhlářskou výrobou. Využívá se pro výrobu nábytku nejčastěji. Je velmi kompaktní, povrch tvoří typická nezaměnitelná jemná textura ve zlatohnědém odstínu. Někteří výrobci bukové dřevo napařují, čímž získá materiál příjemný růžový nádech.
Dubový masiv
O dubu se traduje, že je královskou dřevinou, velmi tuhou a odolnou. Představuje nejvyšší stupeň kvality a u těchto materiálů je nesporné, že své majitele přežívají. Ostatně duby i buky se dožívají stáří několika stovek let, typickým příkladem je 700 let staré dubové stromořadí na hrázi rybníka Rožmberk na Třeboňsku.
Smrk a borovice
Jejich výhodou je nižší hmotnost, přesto jsou to materiály pevné a odolné. Mají výraznou kresbu, která bývá na povrchu zvýrazněna kartáčováním. Kdo touží po kvalitním nábytku a zároveň cenově velmi přijatelném, smrk a borovice jsou ideální volbou.
Jak postel sladit s okolím
Jedním z největších úskalí je vybrat takový vzhled povrchu materiálu, aby ladil s podlahou, s malbou, a s nábytkem. Bytoví architekti a designéři se často setkávají u svých klientů s nedostatkem inspirace a s určitou sevřeností. Např. se u některých z nás projevuje překotná snaha zkombinovat borové dřevo opět s borovým nábytkem a pokud možno s borovicovým masivem na podlaze. Výsledkem pak bývá monotónnost, často nesourodá s drobnými odchylkami ve stáří dřeva, v odstínu jeho lazury.
V těchto případech vypomáhají praktické příklady řešení. Tím může být kupříkladu postel z bukového nebo smrkového masivu, jejíž světlé dřevo vynikne teprve s nebesky modrým kobercem. Ostatně, kombinace modré barvy a letokruhů dřeva, případně okrových, či žlutavých odstínů vytváří veselý kontrastní poměr, který nabíjí energií. S něčím takovým se můžete setkat např. v barvách dresů švédských hokejistů – modrá a žlutá „Tre kronor“.